Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 199,00 Kč bez DPH a máte dopravu ZDARMA
Novinky
26.04.2018
Co obsahuje zelená káva?
Víte jaké látky obsahuje zelená káva?  A proč je vlastně zelená káva tak zdravá? Zelená káva, narozdíl od kávy černé, neprochází procesem pražení. Dí... číst celé
16.01.2018
20. 01. 2018 - Nákup on-line
Na přání zákazníků jsme spustili nový e-shop www.zelena-bio-kava.cz. Nyní již na dobrou kávu nemusíte pouze do vybrané kavárny, ale lahodný moc si již... číst celé
16.01.2018
24. 01. 2018 - Bio Zelená káva s bioflavonoidy
Čerstvá, kvalitní a lahodná. To naše káva z rodinné pražírny Costa Dorada. Na přání zákazníků přidáváme nové produkty BIO Zelenou kávu v kapslích do p... číst celé
Zobrazit všechny novinky
 
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Káva
  4. Světu dochází káva: Co je podle vědců příčinou a lze ji zachránit?
04.04.2019
Káva

Světu dochází káva: Co je podle vědců příčinou a lze ji zachránit?

 

Environmentální problém

Podle vědeckých pracovníků hrozí vyhynutí většiny druhů divoké kávy. Více než polovina světové divoké kávy by tak mohla být vystavena riziku zániku! Důvodem jsou především změny klimatu, odlesňování a nemocí mezi rostlinami.

 

 

Čísla mluví jasně a děsivě

Vědci z Královské botanické zahrady ve Velké Británii analyzovali 124 známých druhů kávy. Objevili, že 75 z nich, tedy 60%, se nachází v riziku vyhynutí. Třináct z těchto použitých druhů bylo dokonce identifikováno jako „kriticky ohrožené“.

Zjištění, publikovaná v časopisech Science Advances a Global Change Biology, zdůrazňují, že současná ochranná opatření nestačí k zajištěnídlouhodobéhopřežitíkávy. Vedoucí vědecký pracovník Eimear Nic Lughadha společnosti Kew's Plant Assessment Unit a spoluautor analýzy prohlásil: „Některé z hodnocených druhů kávy nebyly ve volné přírodě pozorovány déle než 100 let a je možné, že některé z nich již zanikly.

 

 

Za pár let svět bez kávy?

Odrůda světově nejoblíbenější kávy Arabica je nyní klasifikována jako ohrožená. Především z toho důvodu, že její výskyt bude silně ovlivněn změnou klimatu. Vědci provedli průzkum druhů kávy podle pokynů Mezinárodní organizace pro ochranu přírody (IUCN). Tento orgán vydává globální seznam ohrožených druhů.

Míra ohrožených druhů kávy byla „extrémně vysoká“.

 

Vysoká důležitost divoké kávy

Zatímco průmysl pěstování kávy s více miliardami dolarů vzkvétá, podle výzkumu by mohlo být dlouhodobě ovlivněn komerčníobchod, pokud by divoký druh kávy vyhynul. Kmeny divoké kávy pomáhají udržovat stabilitu a rozmanitost plodin, poskytují zdrojsemen a možnou genetickouochranu proti chorobám.

 

 

Fatální celosvětové následky

Vzhledem k tomu, že většinu kávy produkují drobní majitelé zemědělských podniků, potenciální dopad na obživu je obrovský.

Výhled je obzvláště fatální v Etiopii, která je největšímproducentem kávy v Africe. Tam by podle průzkumů plodiny kávových zrn Arabica mohly do roku 2080 klesnout až o 85 %. Navíc, až 60 % půdy využívané pro pěstování kávy, by mohlo být nepoužitelné do konce tohoto století.  To je ohromující rána pro místní průmysl, který zaměstnává přibližně 15 milionů lidí.

 

Možné řešení?

Výzkumníci navrhují spolupráci mezi vědci, tvůrci politik, subjekty v oblasti kávového průmyslu a zemědělci, kteří chovají odolnější druhy kávy, které by mohly „zachránit budoucnost kávy“. „Naléhavě je zapotřebí cílená akce,“ řekl Aaron Davis, vedoucí zmíněného výzkumu Kew.

 

Zdroj: http://time.com/5505345/wild-coffee-species-threat-extinction/
Zdroj fotek: Unsplash
Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

 

www.zelena-bio-kava.cz, Adresa: K Pískovně 1517, 735 41 Petřvald. IČO: 04785941 GSM: +420 608 110 119, Email: info@zelena-bio-kava.cz. Web spravuje www.sharcs.cz

 

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz